The Eastbourne Elemental Magic Club Hatred outlives the hateful.

Home
Players
About Us
Forum
Articles
Results
Club Rankings
Decks to Beat
Deck Ideas
Wayne's Clinic
Links
Admin Section
DCI Rankings

 


 

 Webring

COUNTY CHAMPIONSHIP TOP 8 AND DECKLISTS -- Posted by admin on Sunday, October 31 2004

1st MICHAEL COOK - 15 POINTS

4 Ornithopter
4 Arcbound Worker
4 Arcbound Stinger
4 Arcbound Ravager
4 Frogmite
4 Disciple of the Vault
4 Cranial Plating
3 Chrome Mox
4 Shrapnel Blast
4 Thoughcast
4 Thirst for Knowledge
4 Seat of the Synod
4 Vault of Whispers
4 Great Furnace
4 Glimmervoid
1 City of Brass

SIDEBOARD
4 Oxidize
2 Tel-Jilad Justice
3 Moriok Rigger
3 Terror
2 Electrostatic Bolt
1 City of Brass



2nd DAVID SALUZZO - 15 POINTS

4 Myr Enforcer
4 Arcbound Ravager
4 Frogmite
4 Arcbound Worker
4 Disciple of the Vault
3 Atog
4 Aether Vial
3 Cranial Plating
4 Thoughcast
4 Chromatic Sphere
2 Pyrite Spellbomb
3 Great Furnace
4 Tree of Tales
4 Vault of Whispers
4 Seat of the Synod
1 City of Brass
4 Blinkmoth Nexus

SIDEBOARD
3 Viridian Shaman
1 Pyrite Spellbomb
4 Mana Leak
3 Moriok Rigger
4 Oxidize



3rd IOANNIS KOUSIDONIS - 13 POINTS

3 Viridian Shaman
4 Eternal Witness
3 Echoin Truth
3 Solemn Simulacrum
2 Rude Awakening
4 Oxidize
4 Serum Visions
4 Mana Leak
3 Hinder
2 Meloku the Clouded Mirror
4 Sakura-Tribe Elder
1 Keiga the Tide Star
9 Forest
8 Island
1 City of Brass
2 Boseju, who Shelters All
1 Minamo, School at Water's Edge
1 Okina, Temple to the Grandfathers
1 Blinkmoth Nexus

SIDEBOARD
2 March of the Machines
3 Bribery
1 Viridian Shaman
3 Condescend
3 Naturalize
2 Troll Ascetic
1 Triskelion



4th LEWIS COOK - 12 POINTS

4 Crystal Shard
4 Serum Visions
4 Oxidize
3 Condescend
3 Aether Vail
2 Rewind
4 Eternal Witness
4 Merchant of Secrets
2 Viridian Shaman
1 Troll Ascetic
1 Horned Troll
2 Rude Awakening
2 Echoin Truth
12 Forest
12 Island

SIDEBOARD
4 March of the Machines
3 Duplicant
2 Horned Troll
2 Viridian Shaman
2 Last Word
2 Creeping Mold



5th BEN SHAW - 12 POINTS

4 Kokusho, the Evening Star
4 Eternal Witness
4 Sakura-Tribe Elder
4 Kodama's Reach
2 Sylvan Scrying
4 Oxidize
4 Echoing Decay
4 Barter in Blood
4 Plow Under
3 Death Cloud
12 Forest
10 Swamp
1 Boseju, who Shelters All

SIDEBOARD
4 Naturalize
3 Cranial Extraction
3 Viridian Shaman
2 Boseju, who Shelters All
1 Death Cloud
2 Rude Awakening



6th DAVE COOK - 12 POINTS

12 Forest
4 Cloudpost
2 Urza's Tower
2 Urza's Power Plant
2 Urza's Mine
1 Oxidize
2 Viridian Zealot
1 Triskelion
1 Summoner's Egg
1 Platinum Angel
1 Kiki-Jiki Mirror Breaker
1 Leonin Abunas
1 Mephidross Vampire
1 Darksteel Colossus
1 Mindslaver
3 Oblivion Stone
4 Solemn Simulacrum
4 Sakura-Tribe Elder
4 Tooth and Nail
4 Naturalize
4 Reap and Sow
4 Sylvan Scrying

SIDEBOARD
2 Oxidize
3 Tel-Jilad Justice
2 Hum of the Redrix
2 Karstoderm
1 Dosan the Falling Leaf
2 Eternal Witness
2 Sundering Titan
1 Boseju, who Shelters All



7th GARRETH STUART - 12 POINTS

4 Great Furnace
16 Mountain
2 Pulse of the Forge
2 Beacon of Destruction
4 Seething Song
4 Molten Rain
4 Chrome Mox
2 Echoing Ruin
2 Shatter
4 Pyrite Spellbomb
4 Flamebreak
4 Furnace Whelp
4 Slith Firewalker
4 Magma Jet
2 Furnace Dragon

SIDEBOARD
N.A.



8th DAVID MONTGOMERY - 10 POINTS

5 Forest
5 Mountain
4 Tree of Tales
4 Great Furnace
4 Pinacrest Ridge
4 Birds of Paradise
3 Troll Ascetic
4 Eternal Witness
3 Arc-Slogger
1 Kumano, Master Yamabushi
4 Furnace Dragon
4 Solemn Simulacrum
4 Magma Jet
3 Pyrite Spellbomb
4 Seething Song
4 Shrapnel Blast

SIDEBOARD
1 Pyrite Spellbomb
4 Stone Rain
4 Naturalize
4 Molten Rain
2 Plow Under

TOURNAMENT CALENDAR


For all events
doors open at 10.00
with events starting at 10.30

Contact David for details and to register.

MAY

Sunday 22nd
Saviors of Kamigawa Pre-Release
Sealed Deck
Entry fee 15.00
With side events.
JUNE

Sunday 5th
Saviors of Kamigawa Release Weekend
Sealed Deck
Entry fee 15.00


 

Read or Add Comments ()

Copyright Eastbourne-Elemental 2004